Ώρα 06:25 Oscar 2021. Όλοι οι νικητές και οι νικήτριες

Ώρα 06.25 Βραβεία Oscar 2021. Η λίστα με τους νικητές και οι νικήτριες στην 93η Τελετή Απονομής η οποία πραγματοποιήθηκε με φυσική παρουσία των συντελεστών. Η γιορτή της κινηματογραφικής βιομηχανίας πραγματοποιήθηκε στον Union Station, τον ιστορικό σιδηροδρομικό σταθμό του Λος Άντζελες ο οποίος βρίσκεται εν πλήρη λειτουργία.

***

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ

«Nomadland»

Συνυποψήφιες ταινίες

«Mank»

«Η Δίκη των 7 του Σικάγου»

«Minari»

«Promising Young Woman»

«The Father»

«Sound of Metal»

«Judas and the Black Messiah»

***

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

Κλόι Ζάο για το «Nomadland»

[Στα 93 χρόνια του θεσμού η Ζάο είναι μόλις η δεύτερη γυναίκα που κερδίζει το Όσκαρ Σκηνοθεσίας. Η πρώτη γυναίκα που βραβεύτηκε ήταν το 2009 η Κάθριν Μπίγκελοου για την ταινία «The Hurt Locker»].

Συνυποψήφιοι:

Ντέιβιντ Φίντσερ για το «Mank»

Εμεραλντ Φένελ για το «Promising Young Woman»

Λι Αϊζακ Τσουνγκ για το «Minari»

Τόμας Βίντερμπεργκ για το «Άσπρο Πάτο»

***

Ο 83χρονος Άντονι Χόπκινς εκτός από το Όσκαρ κέρδισε και το ρεκόρ του γηραιότερου ηθοποιού στον οποίο απονεμήθηκε το πολυπόθητο αγαλματίδιο.

Α’  ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

Άντονι Χόπκινς για το «The Father»

Συνυποψήφιοι

Ριζ Αχμεντ για το «Sound of Metal»

Τσάντγουικ Μπόουζμαν για το «Ma Rainey’s Black Bottom»

Γκάρι Ολντμαν για το «Mank»

Στίβεν Γιούν για το «Minari»

***

Η Φράνσις ΜακΝτόρμαντ.

Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το «Nomadland»

Συνυποψήφιες

Κάρεϊ Μάλιγκαν για το «Promising Young Woman»

Βαϊόλα Ντέιβις για το «Ma Rainey’s Black Bottom»

Βανέσα Κίρμπι για το «Pieces of a Woman»

Άντρα Ντέι για το «The United States vs. Billie Holiday»

***

B’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

Γιουν Γιου-τζουνγκ για το «Minari»

Συνυποψήφιες

Ολίβια Κόλμαν για το «The Father»

Μαρία Μπακάλοβα για το «Borat Subsequent Moviefilm»

Αμάντα Σέιφριντ για το «Mank»

Γκλεν Κλόουζ για το «Hillbilly Elegy»

***

Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

Ντάνιελ Καλούγια για το «Judas and the Black Messiah»

Συνυποψήφιοι:

Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”

Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”

Paul Raci, “Sound of Metal”

LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

***

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

Έρικ Μέσερσμιντ για το «Mank»

Συνυποψήφιοι

Τζόσουα Τζέιμς Ρίτσαρντς για το «Nomadland»

Ντάριους Βόλσκι για το «News of the World»

Φαίδων Παπαμιχαήλ για το «Η Δίκη των 7 του Σικάγου»

Σον Μπόμπιτ για το «Judas and the Black Messiah»

***

ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Κρίστοφερ Χάμπτον και Φλόριαν Ζέλερ για το «The Father»

Συνυποψήφιοι

«Borat Subsequent Moviefilm»

«Nomadland»

«One Night in Miami»

«The White Tiger»

***

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Έμεραλντ Φένελ για το «Promising Young Woman»

Συνυποψήφιοι:

Λι Αϊζακ Τσανγκ για το «Minari»

Άαρον Σόρκιν για τη «Δίκη των 7 του Σικάγου»

Εϊμπραμ Μάρντερ, Ντάριους Μάρντερ, Ντέρεκ Σιαφράνς για το «Sound of Metal»

Γουίλ Μπέρσον, Σάκα Κινγκ, Κιθ Λούκας, Κένεθ Λούκας για το «Judas and the Black Messiah»

***

ΜΟΥΣΙΚΗ

Soul

Συνυποψήφιοι

Da 5 Bloods

Mank

Minari

News of the World

***

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

«Fight for You», στην ταινία «Judas and the Black Messiah»

Συνυποψήφια τραγούδια:

«Husavik (My Hometown)», στην ταινία «Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga»

«Io Si (Seen)», στην ταινία «The Life Ahead»

«Speak Now», στην ταινία «One Night in Miami»

«Hear My Voice», στην ταινία «The Trial of the Chicago 7»

***

ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ

«Ma Rainey’s Black Bottom»

Συνυποψήφιοι:

«Emma»

«Mank»

«Mulan»

«Pinocchio»

***

ΜΟΝΤΑΖ

Sound of Metal

Συνυποψήφιοι

Nomadland

The Trial of the Chicago 7

The Father [υποψήφιος ο Γιώργος Λαμπρινός]

Promising Young Woman

***

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Μαρκ Ρίκερ για το «Ma Rainey’s Black Bottom»

Συνυποψήφιοι

«Emma»

«Hillbilly Elegy»

«Mank»

«Pinocchio»

***

ΔΙΕΘΝΗΣ ΤΑΙΝΙΑ

«Another Round» (Δανία)

Συνυποψήφιοι

«Better Days»

«Collective»

«The Man Who Sold His Skin»

«Quo Vadis, Aida?»

***

ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

Soul (Pixar)

Συνυποψήφιοι

Wolfwalkers (Apple TV+/GKIDS)

Over the Moon (Netflix)

Φύγαμε (Pixar)

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)

***

ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ – ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

«If Anything Happens I Love You»

Συνυποψήφιοι

«Burrow»

«Genius Loci»

«Opera»

«Yes-People»

***

ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ – ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

My Octopus Teacher

Συνυποψήφιοι

Crip Camp

Time

Collective

The Mole Agent

***

ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ – ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Colette

Συνυποψήφιοι

A Concerto Is a Conversation

A Love Song for Latasha

Hunger World

Do Not Split

***

ΗΧΟΣ

«Sound of Metal»

Συνυποψήφιοι

«Greyhound»

«Mank»

«News of the World»

«Soul»

***

BEST LIVE ACTION FILM

«Two Distant Strangers»

Συνυποψήφιοι

«Feeling Through»

«The Letter Room»

«The Present»

«White Eye»

***

ΟΠΤΙΚΑ ΕΦΕ

«Tenet»

Συνυποψήφιοι

«Love and Monsters»

«The Midnight Sky»

«Mulan»

«The One and Only Ivan»