28.9 C
Athens
Κυριακή 3 Ιουλίου 2022
 

«Αγία Έμυ», «Monday» και «Σμύρνη μου Αγαπημένη» βασικοί διεκδικητές των «Ίρις»

Τη Μεγάλη Τετάρτη 20 Απριλίου 2022 από τον Κινηματογράφο «Άνεσις», ο Θάνος Τοκάκης παρουσίασε τις φετινές υποψηφιότητες για τα «Βραβεία Ίρις» της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.
Ξεχώρισαν: Η «Αγία Έμυ» της Αρασέλης Λαιμού με 15 υποψηφιότητες, το «Monday» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου με 13, το «Σμύρνη μου Αγαπημένη» του Γρηγόρη Καραντινάκη με 12, η «Αγέλη Προβάτων» του Δημήτρη Κανελλόπουλου με 10, τα «Μαγνητικά Πεδία» του Γιώργου Γούση με 7 και η «Σελήνη, 66 Ερωτήσεις» της Ζακλίν Λέντζου με 5.
Οι υποψηφιότητες στις 22 κατηγορίες των «Βραβείων Ιρις» προέκυψαν μέσα από 39 μεγάλου μήκους και 65 μικρού μήκους ταινίες, μυθοπλασίας, ντοκιμαντέρ, animation, μειοψηφικής συμπαραγωγής και σπουδαστικές.

Η φετινή Τελετή Απονομής, με κεντρικό σύνθημα «Είμαστε ο Έρωτας», θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 8 Ιουνίου στο «Θέατρο Άλσος», σε σκηνοθεσία Στέργιου Πάσχου. Λίγο καιρό πριν, το κοινό θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει τις φετινές υποψήφιες ταινίες μέσα από μια σειρά προβολών στον Κινηματογράφο «Άνεσις», από τις 26 Μαΐου έως την 1η Ιουνίου.
***
Αναλυτικά οι υποψηφιότητες

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ

1. Αγία Έμυ: Προκόπης Βλασερός, Cedric Herbet, Benjamin Laborde
2. Άνεμος Ελευθερίας: Γιάννης Αγελαδόπουλος
3. Καλάβρυτα 1943: Πάνος Ξενάκης
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Αντώνης Κοτζιάς
5. ORFEAS2021: Φιλ Ιερόπουλος

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ

1. Αγία Έμυ: Ιωάννα Λυγίζου, Προκόπης Βλασερός
2. Ο Άνθρωπος του Θεού: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Προκόπης Βλασερός, Σωτήρης Πατεράκης, Αλεξάνδρα Μυτά
3. Καλάβρυτα 1943: Αλεξάνδρα Μυτά
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Δήμητρα Γιατράκου, Ιουλία Συγρίμη
5. Monday: Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου

1. Αγέλη Προβάτων: Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης
2. Αγία Έμυ: Δημήτρης Κανελλόπουλος, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης
3. Η Βοή του Κόσμου: Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Νίκος Μπουγιούκος, Άρης Λουζιώτης, Κώστας Βαρυμποπιώτης
5. Monday: Λέανδρος Ντούνης, Roland Heap

Βραβείο Ενδυματολογίας

1. Αγία Έμυ: Εύα Γουλάκου
2. Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις: Άλκηστη Μάμαλη
3. Καλάβρυτα 1943: Σοφία Κοτσίκου, Κατερίνα Χαλιώτη, Τάσος Δήμας (Boudoir)
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Φωτεινή Δήμου
5. Monday: Μάρλι Αλειφέρη

Βραβείο Σκηνογραφίας

1. Αγέλη Προβάτων: Μάχη Αρβανίτη
2. Αγία Έμυ: Καλλιόπη Ανδρεάδη
3. Καλάβρυτα 1943: Ράνια Γερογιάννη
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Ηλίας Λεδάκης, Γιάννης Παπαδόπουλος, Μιχάλης Σαμιώτης
5. Monday: Αλίκη Κούβακα

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

1. Αγία Έμυ: Oiseaux Tempête (Frédéric D. Oberland, Stéphane Pigneul, Mondkopf, Christine Ott)
2. Η Βοή του Κόσμου: Χρήστος Γούσιος, Μιχάλης Σιόνας, Θοδωρής Παπαδημητρίου (Prefabricated Quartet)
3. Μαγνητικά Πεδία: Λευτέρης Βολάνης
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Ανδρέας Κατσιγιάννης
5. Monday: Αλέξης Γράψας

Βραβείο Μοντάζ

1. Αγέλη Προβάτων: Μυρτώ Καρρά
2. Η Βοή του Κόσμου: Χρήστος Γιαννακόπουλος
3. Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Σμαρώ Παπαευαγγέλου
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Λάμπης Χαραλαμπίδης, Λυδία Αντόνοβα
5. Monday: Ναπολέων Στρατογιαννάκης

Βραβείο Φωτογραφίας

1. Αγέλη Προβάτων: Στέλιος Πίσσας
2. Αγία Έμυ: Ki Jin Kim
3. Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Κουτσαλιάρης
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Σίμος Σαρκετζής
5. Monday: Χρήστος Καραμάνης

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

1. Αγία Έμυ: Hasmine Killip
2. Αγία Έμυ: Ειρήνη Ιγγλέση
3. Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις: Στέλα Φυρογένη
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Ταμίλλα Κουλίεβα
5. 18: Μαρία Σκουλά

Ο Ανδρέας Κωνσταντίνου.

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

1. Αγέλη Προβάτων: Άρης Σερβετάλης
2. Αγία Έμυ: Μιχάλης Συριόπουλος
3. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Γιάννης Βογιατζής
4. .dog: Ανδρέας Κωνσταντίνου
5. Monday: Γιώργος Πυρπασόπουλος

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

1. Αγία Έμυ: Abigael Loma
2. Μαγνητικά Πεδία: Έλενα Τοπαλίδου
3. Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Σοφία Κόκκαλη
4. Monday: Denise Gough
5. Patchwork: Αγγελική Παπούλια

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

1. Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Λάλος
2. Ο Άνθρωπος του Θεού: Άρης Σερβετάλης
3. Μαγνητικά Πεδία: Αντώνης Τσιοτσιόπουλος
4. Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Λάζαρος Γεωργακόπουλος
5. Monday: Sebastian Stan

Βραβείο Σεναρίου

1. Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Κανελλόπουλος
2. Αγία Έμυ: Αρασέλη Λαιμού, Giulia Caruso
3. Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις: Στέλιος Καμμίτσης
4. Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Γούσης, Αντώνης Τσιοτσιόπουλος, Έλενα Τοπαλίδου
5. Monday: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Rob Hayes

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

1. Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Κανελλόπουλος
2. Αγία Έμυ: Αρασέλη Λαιμού
3. Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Γούσης
4. Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Ζακλίν Λέντζου
5. .dog: Γιάννα Αμερικάνου

Βραβείο Σκηνοθεσίας

1. Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Κανελλόπουλος
2. Αγία Έμυ: Αρασέλη Λαιμού
3. Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Ζακλίν Λέντζου
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Γρηγόρης Καραντινάκης
5. 18: Βασίλης Δούβλης
6. Monday: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας

1. Άντε ντε: Αριάδνη Αγγελική Θυφρονίτου Λήτου
2. Αστόρια: Γαβριήλ Αθανασίου
3. Δεν έμεινε καμία από τις αδελφές Τατά: Μιχαήλ Λαουλάκος
4. Όλο το Χρόνο του Κόσμου: Δανάη Επιθυμιάδη
5. Bone Selector: Μάρκο Κρίμπαλης

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Animation

1. 192 Ναυσικάα: Άγγελος Σπάρταλης
2. Από το μπαλκόνι: Άρης Καπλανίδης, Ιωάννα Σουλτάνη
3. Απολεσθέντα: Βίβιαν Παπαγεωργίου, Ιωάννα Μπολομύτη
4. Echo: Σέργιος Κοτσόβουλος, Σταύρος Σαββαΐδης, Δημήτρης Σαββαΐδης

Βραβείο Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ

1. Ζαμπέτα: Ελισάβετ & Σοφία Σφυρή
2. Girlhood: Βάνια Τέρνερ, Μαρία Σιδηροπούλου, Έλενα Χωρέμη
3. Latin Noir: Ανδρέας Αποστολίδης, Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ
4. Trash: Ελευθερία Κατσιάνου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

1. Όλα τα Πλάσματα της Νύχτας: Μέμη Κούπα, Φένια Κοσοβίτσα
2. Το Βανκούβερ: Άρτεμις Αναστασιάδου, Βαγγέλης Φάμπας
3. A Summer Place: Αλεξάνδρα Ματθαίου
4. Brutalia, Εργάσιμες Μέρες: Μανώλης Μαυρής, Άναμπελ Αρώνη, Γιώργος Τσοκόπουλος, Μαντώ Στάθη, Μυρτώ Στάθη
5. Motorway 65: Εύη Καλογεροπούλου
6. Soul Food: Νίκος Τσεμπερόπουλος, Ελένη Κοσσυφίδου

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

1. .dog: Κώστας Λαμπρόπουλος, Γεώργιος Κυριάκος, Έφη Σκρόμπολα, Βασίλης Τζανίδης
2. Feathers: Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης
3. Quicksand: Μαρία Δρανδάκη

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

1. Άνεμος Ελευθερίας: Στέλιος Χαραλαμπόπουλος, Γιώργος Κυριάκος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Γιάννης Ζαργάνης
2. Γαβριέλα – Η Γερμανίδα με το ποδήλατο: Ελένη Κοσσυφίδου, Δομίνικος Ιγνατιάδης
3. Ενθύμιον: Άγγελος Βενέτης, Νίκος Ζιώγας, Μίμης Χρυσομάλλης
4. Μέρες και Νύχτες της Δήμητρας Κ.: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Εύα Στεφανή
5. Οφειλή: Σταύρος Ψυλλάκης, Βαγγέλης Φάμπας
6. Χτίστες, νοικοκυρές και η οικοδόμηση της σύγχρονης Αθήνας: Αφροδίτη Παναγιωτάκου, Τάσος Λάγγης, Γιάννης Γαϊτανίδης
7. Invisible: Μαριάννα Κακαουνάκη

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

1. Αγέλη Προβάτων: Ελίνα Ψύκου, Κωνσταντίνα Σταυριανού
2. Αγία Έμυ: Κωνσταντίνος Βασίλαρος, Mathieu Bompoint, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Mattia Bogianchino
3. Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Γούσης, Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης
4. Σμύρνη μου Αγαπημένη: Διονύσης Σαμιώτης
5. Monday: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Φένια Κοσοβίτσα, Deanna Barillari, Brian Kavanaugh Jones, Damian Jones, Fred Berger

Σχετικά άρθρα

Κυνηγήστε μας

6,398ΥποστηρικτέςΚάντε Like
1,713ΑκόλουθοιΑκολουθήστε
695ΑκόλουθοιΑκολουθήστε
- Advertisement -

Τελευταία άρθρα

Cat Is Art